Srovnání – vnitřní filtry do 30 litrového akvária

Srovnání – vnitřní filtry do 30 litrového akvária
5 (99.23%) 104 votes

Vnitřní filtry jsou vhodným řešením především pro začínající akvaristy, případně pro vlastníky méně objemných akvárií. Oproti vnějším filtrům jsou menší a levnější, musí se ale častěji čistit a také jejich výkonnost je nižší. Na trhu jich existuje velké množství a někdy může být těžké si vybrat. Seznámíme vás se třemi vnitřními filtry, které jsou ve své kategorii velmi oblíbené, a představíme vám ty nejzásadnější rozdíly mezi nimi. Filtry filtri 

Vnitřní filtry: EHEIM PICK UP 45 / 2006

Vnitřní filtry Pick Up značky Eheim jsou k dostání ve 4 variantách, které se liší objemem a s ním spojeným výkonem. K dispozici jsou verze pro akvária o objemu cca 45 l (2006), 60 l (2008), 160 l (2010) a 200 l (2012). Filtry jsou určeny jak pro sladkovodní, tak pro mořská akvária. Verze 2008, 2010 a 2012 mají zabudovaný difuzér. Objem filtračních hmot je u filtru Eheim Pick Up dvojnásobný oproti jiným ve stejné kategorii (cena, typ). Pro lepší odbourávání těžkých kovů, chlóru a jiných rozpuštěných škodlivin, případně zbytků léků, je možné pořídit filtrační vložky s aktivním uhlím.

Výkon

Výkon vnitřního filtru Eheim Pick Up se odvíjí od jeho objemu, pohybuje se v hodnotách 50-180 l/h (pro akvária o objemu 45 l),150-300 l/h (60 l), 220-500 l/h (160 l) a 220-570 l/h (200 l). Výkon čerpadla je regulovatelný.

Vzhled a uchycení

Filtr Eheim Pick Up se přichytává ke stěně akvária pomocí dvou gumových přísavek. Tělo filtru je tmavě šedé, filtrační nádrž má zelenou barvu. Filtr je poměrně velký (13,5 x 5 x 6,3 cm) a v prázdném akváriu nebo v akváriu s minimem rostlin je docela na očích.

Chod a údržba

Sání je umístěno v dolní části, tryska vypouštějící vodu zpět do akvária je nahoře. Výstupní průtok vody lze regulovat pootočením trysky až o 90°. Čištění filtru Eheim Pick Up je jednoduché a praktické. Vyndává se při něm pouze filtrační nádrž s filtrační houbou, čerpadlo zůstává stále v akváriu. Stačí odklopit víko, na kterém je umístěna tryska, a filtrační nádobu s filtrační houbou jednoduše vysunout nahoru.

vnitřní filtry

Zdroj: eheim.com

Hodnocení

Cena tohoto vnitřního filtru je mírně vyšší než u filtrů stejné kategorie, vzhledem k lepšímu výkonu, způsobu fungování či čištění filtrační nádoby jsou to ale výdaje navíc, které se vyplatí.

Parametry

Výkon čerpadla: 50-180 l/h

Příkon: 3,5 W

Objem filtrační náplně: 85 cm3

Rozměry: 13,5 x 5 x 6,3 cm

KOUPIT EHEIM PICK UP ZDE 

Vnitřní filtry: EHEIM AQUABALL 45

Vnitřní filtr Eheim Aquaball je k dostání ve 4 variantách lišících se objemem a výkonem. Zajímavý je u tohoto filtru především jeho specifický vzhled, za zmínku ale také stojí tichý chod nebo nízký příkon. Vnitřní filtr Eheim Aquaball je určen pro sladkovodní i mořská akvária.

vnitřní filtry

Zdroj: discus.ae

Výkon

Výkon se liší podle objemu filtru, u 45 l se pohybuje kolem 400 l/h, u 60 l kolem 480 l/h, u 130 l kolem 550 l/h a u 180 l kolem 650 l/h. Eheim Aquaball je vybaven regulátorem výkonu, který se nachází v podobě plastové páčky nad výstupem filtru.

Vzhled a uchycení

Vzhled filtru Eheim Aquaball je opravdu originální a v akváriu je velmi výrazný. Filtrační nádoby jsou tmavě zelené a oblé, kulaté víko je černé. Díky tzv. Upgrade kitu lze sestavit několik nádob dohromady a tím zvětšit objem filtru – v každé nádobě pak může být jiná náplň. Filtr se přichytává na sklo akvária třemi černými gumovými přísavkami.

Chod a údržba

Díky specifickému tvaru hlavy nádrže lze regulovat směr proudění vypouštěné vody, a to do strany, nahoru a dolů. Nad vývodem je regulace průtoku vody či možnost přivzdušňování. K dispozici jsou náhradní nástavce a filtr je dodáván s difuzérem. Vyjmutí filtru je velmi snadné a v případě, že jej máte složen z více částí, lze je vyměňovat postupně tak, aby nedošlo k přerušení filtrace.

Hodnocení

Vnitřní filtr Eheim Aquaball je nejen výkonný a tichý, lze jej také upravit přesně podle potřeb akvária. K dispozici je hned několik možností regulací a k dostání je velká řada nástavců. Ačkoliv je vzhled tohoto filtru z praktického hlediska pochopitelný, z estetického hlediska určitě nebude vyhovovat všem.

Parametry

Výkon čerpadla: 400 l/h

Příkon: 6 W

Objem filtračních hmot: 1 l

Hadice: 12/16 mm (2ks)

Rozměry: 14 x 14 x 25 cm

KOUPIT EHEIM Aquaball 45 ZDE

Vnitřní filtry: DENNERLE CORNER

Dennerle Corner je rohový vnitřní filtr. Příkon tohoto filtru jsou pouhé 2 W, jeho chod je poměrně tichý, má regulovatelný tok vody a jeho čištění je velmi snadné. K dostání je běžná verze pro akvária o objemu 10-40 l nebo XL verze určená pro akvária o objemu 30-60 l. Filtr disponuje velkou filtrační plochou, která zaručuje lepší biologickou filtraci.

Výkon

Výkon čerpadla tohoto filtru je až 150 l/hod, což je poměrně hodně vzhledem k jeho menší velikosti, objemu akvárií, pro která je určen, nízkému příkonu či tichosti chodu. Výkon lze regulovat.

Vzhled a uchycení

Vnitřní filtr Dennerle Corner je rohový filtr, který se na stěnu akvária přichytí šesti gumovými přísavkami umístěnými v zadní části, z každé strany filtru jsou 3. Víko je černé, filtrační nádoba je poloprůhledná s černým nádechem. To má v kombinaci s umístěním filtru v rohu vliv na to, že filtr v akváriu nepůsobí nijak výrazně a v případě potřeby se dá snadno zamaskovat rostlinami.

Chod a údržba

K nasávání dochází ve spodní části filtru, která je krytá mřížkou s úzkými průzory, takže nehrozí vtažení rybiček, krevetek nebo jiných menších živočichů. Vyústění filtru má podobu trubice vyčuhující z vrchní části, v níž je 9 otvorů, ze kterých  proudí voda zpátky do akvária. Průtok vody lze regulovat, trubici lze otočit až o 90 stupňů kterýmkoliv směrem. Čištění filtru je jednoduché, stačí uchopit filtr za výtokovou trubici a vytáhnout dopředu.U XL modelu je filtr rozdělen na dvě samostatné části, takže je možné provádět jejich čištění postupně a nepřerušovat tak filtraci.

Hodnocení

Vnitřní rohový filtr Dennerle Corner je tichý, má nenápadný vzhled a nízký příkon a přesto je velice výkonný. Jeho výhodou je i ochraný kryt sací části pro menší živočichy.

Parametry

Výkon čerpadla: 150 l/hod

Příkon: 2 W

Hadice: 1,4 m

Rozměry: 17 x 7 x 4 cm

 

KOUPIT DENNERLE CORNER ZDE

Závěr

Všechny tři vnitřní filtry mají své výhody a nevýhody, avšak jejich koupi určíte neproděláte. Pokud však máte zájem raději o vnější filtr, podívejte si naši recenzi vnějších filtru do akvárií do 30 litrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *